Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Symboly obce Belá-Dulice

Pre symboliku obce je významný tunajší ranogotický kostol. Postavili ho už na konci 13. storočia a zasvätili Božiemu Telu. Sviatok Božieho Tela v podobe veľkonočného baránka je ako symbol obce vyrytý do obecného pečatidla, ktoré vzniklo už v 16. storočí.

 

Obecná pečať

– striebornou niťou delený štít v hornej modrej časti  zlatým prstencom nimbrovaný strieborný Baránok v zlatej zbroji, držiaci za sebou zlatú krížovú žrď so striebornou zástavou, vľavo od neho zlatý kalich zachytávajúci z hrude tečúcu červenú krv. V dolnej modrej polovici zo spodného okraju štítu vyrastajúci strieborný rytier v zlatej, strieborným chocholcom ozdobenej prilbici, s ľavicou v bok, v pravici so striebornou šabľou.

Pečať je okrúhla, uprostred s erbom obce s kruhopisom (Obec Belá-Dulice).

 

Obecný erb

- dnes už zlúčených obcí vychádza so symbolu Baránka z pečate Belej zo 16. storočiapostavy rytiera, ktorá sa nachádza v pečati Dulíc z 19. storočia.

Erb Belej-Dulíc je zapísaný v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod číslom B – 109/ 1998. Návrh vypracoval Jozef NOVÁK, výtvarne ho stvárnil Ladislav ČISARÍK.

 

Obecná vlajka.

- Skladá sa z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách – zlatej (1/7), bielej (2/7), červenej (1/7), bielej (2/7) a modrej (1/7).Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je troma cípmi, t. j. dvoma zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. 


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka